Satın alırken de müslüman olmak

almadım fikri ve reçel’de dönen geyikten sonra durumu eşimle paylaşınca o da bana “sen de ‘aldım'” diye blog açtı demişti. Esprisine söylemişti ama gerçek oldu! Çünkü benim için çok işlevsel birşeydi bu.

Reçel’de Selma Hanım’ın duruşunu hafife alan bir yazı vardı. Yazı Selma Hanım’ın tavrını yetersiz buluyordu ama yetersiz olması onu değersiz kılmıyordu. Son derece kötücül bir yazıydı, üstelik iyi ve mütevazı bir tavrı çok kolay harcamıştı. Böylesi bir çabanın bir site tarafından magazinel hale getirilip servis edilmesi Selma Hanım’ın suçu değildi. Oklar yanlış yere fırlatıldı. Yazık oldu yazar Z’ye.

Neyse…

Oysa ben böylesi bir tavrın bir müslümandan gelmemiş olmamasına çok eseflendim. Selma Hanım yaptığı bu karşı duruşu dinden referansla değil tamamen vicdanen-psikolojik- olarak yapmıştı/hâlen de yapıyor. Oysa Kuran ve sünnet zaten böylesi bir yaşamı emrediyor. Biz ise sadece zekatın kırkta birini fakire dağıtmak gibi hatalı bir okuma ile İslam’ı yaşıyoruz.

Ayrıca bu tavrı gösteren bir kadın. Harcama konusunda kadınların daha fazla faal olduğu gibi bir intiba var, hepimizin bildiği. Kadın hem bunu yıkıyor hem de kadın olması bakımından aslında feminist söyleme yeni bir ivme ve canlılık katıyor. Anlayana!

Reçel tayfası, kısaca İslamcı feministler olarak tanımlanıyor. Bu tanıma katılmasam da kabaca böyle nitelendirildiklerine itirazları yoktur umarım. Üstelik bazı basın grubunun kendisiyle röportaj etmeleri onları İslama “anti” bir yerden yaklaşmaları yüzünden. Bu sebeplerden ötürü tam da kapitalizm karşıtı ve tam da kadın olması münasebetiyle neden Selma Hanım’ı bağırlarına basamamışlar ki! Tüh!

Selma Hanım reelde nasıl bir hayat sürdüğü, kararından önce nasıl bir zenginlik içinde yaşadığı ve toplumsal sınıf olarak nerede durduğu aldığı karardan bağımsız değildir ama duruşunu daha da anlamlı kılan birşeydir bence. Sen sana tüm bu eylemselliği vaz eden bir dine mensup iken o kararı alamıyorsun velev ki kadın heyecan peşinde bir küçük burjuva olarak bu kararı almış olsun!

Çok uzattım. Ama genel olarak bu konudaki düşüncelerimi yazıp günlüğüme başlayabilirim sanırım. İyi okumalar.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s